چاپ
ارسال به دوست

تمامی کشتارگاه های دام در استان در روزهای یکشنبه و دوشنبه دائر می باشد

معاون سلامت دامپزشکی کردستان در روز یکشنبه مورخه 20 مرداد 98 در مصاحبه تلویزیونی با مرکز خبر صدا و سیمای کردستان گفت بمنظور رفاه حال شهروندان عزیز کشتارگاه های استان دائر بوده و خدمات خود را بشکل رایگان ارائه می نمایند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کردستان، معاون سلامت دامپزشکی کردستان در روز یکشنبه مورخه 20 مرداد 98 در مصاحبه تلویزیونی با مرکز خبر صدا و سیمای کردستان گفت بمنظور رفاه حال شهروندان عزیز کشتارگاه های استان دائر بوده و خدمات خود را بشکل رایگان ارائه می نمایند.

دکتر ناصر مخدوم معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان با اشاره به احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در صورت کشتار دام در فضای غیر از کشتارگاه وجود دارد به همین دلیل بهتر است ذبح دام در اماکن مجاز انجام شود اظهار داشت ذبح نذورات در کشتارگاه از دو منظر مورد تاکید می باشد اول بخاطر رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری و احتمال بروز آلودگی به انواع بیماری های مشترک و شایع بین انسان و دام از جمله بیماری تب کریمه کنگو که در حال حاضر در کشور مواردی از آن مشاهده و موجب مرگ چند هموطن گردیده است، هر چند که این اداره کل اقدامات پیشگیرانه را به مرحله اجرا گذارده و جایگاه دام در مراکزی که دام در آنجا نگهداری وعرضه می شود را  سمپاشی نمود. و در درجه دوم بواسطه حضور ناظر شرعی از نظر حلیت نیز مطوئن شوند.

وی ادامه داد تب کریمه کنگو که از طریق گزش کنه و یا استفاده و مصرف گوشت، ترشحات و ... دام آلوده ای که در خارج از محیط کشتارگاه ذبح و کشتار می شود به انسان سرایت می نماید لذا از شهروندان درخواست می گردد ذبح نذورات خود را حتی المقدور در کشتارگاه های دام انجام دهند.

معاون سلامت دامپزشکی کردستان اظهار داشت طرح سراسری نظارت و بازرسی ویژه عید قربان در تمامی شهرستان های استان کردستان به مرحله اجرا گذارده شده به گونه ای که همه شبکه های دامپزشکی و کشتارگاه های دام در این دو روز دائر بوده و با بهره گیری از  27 اکیپ ثابت و 39 اکیپ سیار متشکل از 34 نفر دکتر دامپزشک و 47 نفر کارشناس بهداشت گوشت، آماده خدمت رسانی به مردم شریف می باشند. همچنین 6 کشتارگاه دام در سطح استان با 9 نفر ناظر شرعی هر روز از ساعت 7 صبح بمدت دو روز آماده خدمت رسانی و انجام وظیفه می باشند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٢٣٤٢/
  • ١٤:٥٣ - 1398/05/20/
  • تعداد بازدید: 94

خروج