چاپ
ارسال به دوست

طرح مایه کوبی طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل در کردستان اجرا می شود

در روز یکشنبه 27 مرداد 98 مدیر کل دامپزشکی کردستان از اجرای طرح واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل برای کمک به اقتصاد خانوارهای روستایی در کردستان خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کردستان، در روز یکشنبه 27 مرداد 98 مدیر کل دامپزشکی کردستان از اجرای طرح واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل برای کمک به اقتصاد خانوارهای روستایی در کردستان خبر داد.

دکتر مجتبی ورمقانی مدیر کل دامپزشکی استان کردستان اظهار داشت در راستای برنامه ملی کنترل بیماری نیوکاسل و بر اساس وظایف قانونی سازمان دامپزشکی کشور در مبارزه با بیماری های دامی و جلوگیری از سرایت و انتشار آنها ، طرح واکسیناسیون طیور روستایی با استفاده از واکسن مقاوم به حرارت نیوکاسل توسط اداره کل دامپزشکی استان کردستان در هفته های آتی اجرا می شود.

 دکتر ورمقانی ادامه داد هدف از اجرای این طرح کنترل و پیشگیری از بیماری نیوکاسل در طیور روستایی، جلوگیری از انتشار بیماری به واحدهای صنعتی، کاهش خسارت ناشی از بیماری نیوکاسل و کمک به اقتصاد خانوارهای روستایی می باشد. واکسیناسیون طیور روستایی با استفاده از توان فنی، تخصصی، نظارتی و پشتیبانی اداره کل دامپزشکی انجام می شود.

دکتر ورمقانی گفت بیماری نیوکاسل یکی از مسری ترین بیماری های ویروسی است که همه گونه های پرندگان را در سنین مختلف مبتلا می کند و هر سال خسارت قابل توجهی به طیور روستایی و واحدهای صنعتی وارد می کند همچنین هزینه زیادی در واحدهای مرغداری صرف کنترل و پیشگیری از این بیماری می شود؛ طیور روستایی از مخازن اصلی ویروس نیوکاسل می باشند که با مایه کوبی و ایمنی زایی ناشی از آن، هم از شیوع بیماری و خسارت ناشی از آن جلوگیری  می شود و هم سویه غیر بیماریزای واکسن جایگزین سویه های بیماریزای  ویروس در محیط  می شوند.

وی افزود اداره کل دامپزشکی استان کردستان به منظور اجرای موثر این طرح عظیم از دهیاری ها، شوراهای اسلامی و روستاییان عزیز درخواست می کند به توصیه های کارشناسان دامپزشکی قبل و حین واکسیناسیون توجه و با نیروهای دامپزشکی همکاری نمایند .                                  


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٢٦٠٤/
  • ٠٩:٢٠ - 1398/05/27/
  • تعداد بازدید: 90

خروج