• 1400/07/19 - 14:09
  • تعداد بازدید : 18
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

کنترل کامل بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در کردستان

مدیر کل دامپزشکی کردستان روز دوشنبه مورخه 19 مهر 1400 از واکسیناسیون بیش از یک و نیم میلیون راس دام سبک در سال 1400 علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان کردستان خبر داد.

   به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کردستان، مدیر کل دامپزشکی کردستان روز دوشنبه مورخه 19 مهر 1400  از  واکسیناسیون بیش از یک و نیم میلیون راس دام سبک در سال 1400 علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در استان کردستان خبر داد.

دکتر مجتبی ورمقانی مدیر کل دامپزشکی استان کردستان اظهار داشت همگام با اجرای برنامه ملی ریشه کنی بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یا  ppr  در جهت به صفر رساندن رخدادهای بالینی در استان کردستان، این اداره کل با برنامه ریزی در سال جاری نسبت به اجرای فاز اول عملیات واکسیناسیون سراسری و رایگان  ppr  در کل جمعیت دام سبک استان با پوشش حداکثری اقدام نموده است.

دکتر ورمقانی ادامه داد این فاز به مدت 90 روز کاری از اردیبهشت تا شهریور ماه سال جاری و با اولویت مناطق مرزی، پر خطر و روستاهای اطراف مناطق حفاظت شده اداره کل محیط زیست استان اجرا شده که با همکاری 31 مایه کوبی دولتی و غیر دولتی و با بکارگیری 100 نفر مایه کوب انجام شده است.

وی افزود پیش بینی اولیه مایه کوبی یک میلیون و 500 هزار راس بود که با تلاش نیروهای دامپزشکی تاکنون یک میلیون و 546 هزار و 336 راس دام در سطح 1449 روستای سراسر استان واکسینه شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان کردستان بیان داشت از آنجایی تعداد محدودی از جمعیت دامی در 6 ماهه اول سال به مناطق ییلاقی کوچ داده می شوند این اداره کل آمادگی دارد در صورت بازگشت دام ها به روستاها در طول ماههای آتی عملیات واکسیناسیون دام های سبک یاد شده را انجام دهد.

گفتنی است در سال 1399 تعداد یک میلیون و 29 هزار و 802 راس دام علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک واکسینه شده بود که با پوشش مطلوب واکسیناسیون در سال جاری بیش از 50 درصد پیشرفت داشته که موید کمترین کانون رخداد بیماری در استان و عدم گزارش بیماری و تلفات در مناطق حفاظت شده تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان می باشد. 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 277838
کلمات کلیدی
محمد طاهری

محمد طاهری

لینک کوتاه